Czy warto widzieć zalety faktoringu?

emkanicepic / Pixabay

Zalety faktoringu są bez wątpienia dobrym i wygodnym sposobem na poprawienie sobie płynności finansowej w przedsiębiorstwie, małym czy też dużym. Jest to jeden z najszybciej rozwijających się na świecie produktów finansowych dla firm. Tym samym faktoring zyskuje coraz większą popularność.

 

A przyczyniły się do niej niewątpliwie panujące warunki gospodarcze. Często firmy narzekają na nieuregulowane faktury, a kontrahenci stawiają pod ścianą domagając się wydłużonych terminów płatności. Do tego dochodzi rynek konkurencji. Dlatego wcale nie tak łatwo jest prowadzić biznes. Dlatego wyjściem dla właścicieli firm i zarządów coraz częściej jest popularność faktoringu, który jest szybkim narzędziem na poprawę płynności finansowej. Przedsiębiorca tym samym zapewnia sobie możliwość dostępu do do zamrożonych środków czyli faktur, które oczekują na płatność. A wtedy płaci swoje zobowiązania terminowo zwiększając równocześnie swoją wiarygodność i minimalizuje narażenie swojej firmy na bankructwo na wypadek koherentnej sytuacji ze swoim własnym kontrahentem, który miałby mu nie zapłacić.

 

Z reguły umowa jest wygodna i ma ma nieokreślony termin, aczkolwiek wskazuje limity co do poszczególnych potrzeb przedsiębiorcy. Umowę może wypowiedzieć każda ze stron. Niewykorzystany limit faktoringowy nie rzutuje na koszty przedsiębiorcy. Przy ubieganiu się o faktoring nie ma do przejścia zbyt wygórowanych i skomplikowanych procedur. Oczywiście jest badana zdolność kredytowa, jak i zabezpieczenia transakcji. Jest jednak owa zdolność badana innymi kryteriami niż stricte kredytowa, bo więcej uwagi zwraca się tutaj na poziom i jakość współpracowania z kontrahentami. Zabezpieczeniem jest natomiast weksel oraz cesja.

 

Konkurencyjność pośród firm faktoringowych wpływa też na skrócenie procesu podpisania umowy. Tym bardziej, gdy firma stara się o finansowanie niskich limitów. usługa faktoringu, to także zakres monitorowania i sprawdzania kontrahentów w zakresie usług dodatkowych. Czyli zarządzanie należnościami firmy. Zwracanie uwagi na opóźnienia, albo brak zapłaty prowadzą do drogi mającej na celu odzyskanie pieniędzy. Często też samo powiadomienie kooperantów o podpisaniu umowy faktoringowej wpływa na poprawę terminu wywiązywania się z zobowiązań. Wzrasta tym samym dyscyplina finansowa w rozliczaniu się.

Możesz również polubić…