Koszty utrzymania dziecka

kschneider2991 / Pixabay

Koszty utrzymania dziecka w wieku szkolnym to bardzo relatywna kwestia, zależąca od tego, czy zapewniasz dziecku absolutne minimum, czy może inwestujesz w szereg drogich zajęć pozalekcyjnych, zapewniając dziecku wszechstronny rozwój i możliwość rozwijania drogich pasji. Niezależnie od tego, koszty utrzymania dziecka są coraz wyższe, a szalejąca inflacja nie pomaga w ograniczeniu wydatków.

Podstawowe koszty utrzymania dziecka

Koszty utrzymania dziecka osiągają mniej więcej 800 złotych miesięcznie. Z tego około 200 złotych stanowi jedzenie, 200 złotych ubrania, a reszta to książki i składki w szkole, takie jak komitet rodzicielski czy dodatkowa świetlica. Nie są to jednak miarodajne obliczenia, ponieważ z pewnością znajdzie się sporo dzieci, których wyżywienie w skali miesiąca kosztuje więcej albo takich, którym częściej kupuje się nowe ubrania. Warto również podkreślić, że podręczniki szkolne z nową podstawą programową wymagają kupowania nowych egzemplarzy co roku, dlatego coraz rzadziej można decydować się na zakup książek w antykwariacie, a te nowe bywają bardzo kosztowne. Innym czynnikiem wpływającym na koszt utrzymania dziecka jest miejsce zamieszkania. Miasta, takie jak Kraków czy Wrocław są pod każdym względem droższe niż na przykład Chorzów. Oczywiście, najdroższym miastem pozostaje Warszawa, a koszt utrzymania dziecka w stolicy może być nawet o kilkaset złotych wyższy.

Dodatkowe zajęcia i atrakcje

Rzadko jednak zdarza się, żeby rodzice wydawali pieniądze tylko na podstawowe potrzeby dziecka. W dzisiejszych czasach każde dziecko chodzi przynajmniej na jedne zajęcia dodatkowe, a w zależności od ich charakteru są one mniej lub bardziej drogie. O ile zajęcia z angielskiego zazwyczaj zamykają się w kilkudziesięciu złotych za godzinę nauczania, o tyle nauka gry na instrumencie może kosztować nawet 150 złotych. Ponadto rodzice starają się aktywnie spędzać czas z dziećmi, zapewniać im rozrywkę poza domem i pokazywać świat, a to również kosztuje. Bilety do kina dla czteroosobowej rodziny mogą kosztować ponad sto złotych, a drugie tyle wydamy na popcorn i colę. Zwykła wizyta w ogrodzie zoologicznym, gdzie poza biletami kupujemy też lody, pluszowe zwierzaki, przejażdżki na kucykach i możliwość skorzystania z innych atrakcji, to również spory wydatek. Zdaje się więc, że koszty utrzymania dziecka wahają się od kilkuset złotych do niebotycznych kwot, zależnych od zamożności rodziców.

Możesz również polubić…