Jak to jest z tym potasem

Chemia nie należy do łatwych przedmiotów w szkole. Jednak warto posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat pierwiastków, z którymi mamy styczność nie tylko w szkole ale również w życiu codziennym. Przykładem takiego pierwiastka jest potas, który występuje w wielu warzywach i jest ważnym elementem naszej diety. Warto wiec wiedzieć kilka rzeczy na jego temat. A najczęstszym pytaniem jest oczywiście ilu wartościowy jest potas? Warto również wiedzieć gdzie szukać takiej informacji, żeby szybko poradzić sobie na lekcjach chemii korzystając z dozwolonych pomocy naukowych.

Jak to jest z tym potasem?

Wielu uczniów w trakcie lekcji chemii zastanawia się nad wartościowością wielu pierwiastków , bardzo często zapominając, że odpowiedzią na ich problemy jest oczywiście tablica Mendelejewa. Możemy z niej oczytać naprawdę wiele informacji, które przydadzą nam się w trakcie zajęć z tego przedmiotu. W końcu własnie taki był cel jej stworzenia. Niestety nie ma tam informacji ilu wartościowy jest potas. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest wartościowość pierwiastka. Wartościowość pierwiastka w związku chemicznym jest liczbą wiązań utworzonych przez atom danego pierwiastka w cząsteczce. Wartościowość oznaczamy kreskami przy symbolu pierwiastka. Zależy ona głównie od konfiguracji elektronów, w szczególności od elektronów walencyjnych, czyli tych znajdujących się na ostatniej powłoce. Z tego też powodu nauczyciele w trakcie lekcji podają sami w nawiasie wartościowość obok nazwy pierwiastka w nawiasie. Potas ma tylko jedną wartościowość I (zdarza się, że jeden pierwiastek może tworzyć różne ich ilości).
Jak widać lekcje chemii wcale nie musza być takie trudne jak nam się wydaje i dzięki informacjom podanym w zadaniach przez nauczyciela czy też w podręczniku możemy w mig nauczyć się rozwiązywać zadania, które do tej pory wydawały nam się trudne i tajemnicze. Jeśli tylko nauczymy się korzystać z podawanych nam informacji, to na pewno szybko i sprawnie rozprawimy się z zadaniami.

You may also like...